Koliko koštaju Facebook & Instagram reklame u Srbiji u 2026: realni brojevi za Ecommerce
CPM, CPC, CPA i ROAS po Ecommerce kategorijama, sezonska kretanja kroz godinu i pet faktora koji zaista određuju šta plaćaš na Meta aukciji — bez američkih benchmark-a koji nemaju veze sa našim tržištem.
Vlasnik beauty brenda u Beogradu je prošle nedelje seo na razgovor sa rečenicom: “Plaćam Meta reklame dve godine, mesečni budžet 3.000 evra. Iskreno — nemam pojma da li je moj CPM dobar ili katastrofa.” Nije izolovan slučaj. 72% brendova sa kojima radimo u prvom razgovoru ne ume da kaže koliki im je CPM, ni kakav bi trebao da bude.
To nije greška vlasnika. To je posledica toga što benchmark za našu Meta aukciju skoro niko ne objavljuje. Pa ljudi čitaju američke blogove gde piše “$15 CPM je odlično” — i misle da je 8€ ovde isto tako dobro. Nije.
CPM bez konteksta je metrika za sebe. CPM iznad medijana po tvojoj kategoriji, plus umor kreative, plus slab signal merenja — to je sistem koji košta 30–50% više nego što treba, ali čiji svaki sloj zasebno deluje “u redu”. Rizik se kompostuje kada nemaš okvir da ga vidiš.
Nije ti potreban manji CPM. Potreban ti je okvir koji ti kaže da li je tvoj CPM previsok za tvoju kategoriju.
U nastavku su svi brojevi za 2026 — CPM, CPC, CPA, ROAS po Ecommerce kategorijama, sezonski indeks kroz godinu, poređenje između Facebook-a i Instagram-a. I šta sve to konkretno znači za tvoj nalog.
Vidiš ovo u svom Ads Manager-u?
Ako gledaš svoj CPM i nemaš pojma da li je 3€ ili 8€ dobar broj za tvoju kategoriju — gledaš metriku bez okvira. Pošalji nam pristup nalogu. Trideset minuta, mi otvorimo Ads Manager i kažemo ti šta vidimo.
Bez prezentacije. Bez prodaje.
Zakaži audit kampanja- Brzi odgovor: brojevi koje moraš da znaš
- Pet faktora koji zaista određuju cenu
- Realni benchmarci po Ecommerce kategorijama
- Facebook vs Instagram, Feed vs Reels
- Sezonski indeks: zašto Q4 košta dva puta više
- Studija slučaja: smanjenje CPM-a od 41% za šest nedelja
- Tri greške koje veštački podižu cenu
- Šta da uradiš odmah
- Često postavljana pitanja
Brzi odgovor: brojevi koje moraš da znaš
Pre nego što uđemo u dijagnostiku, evo brojeva koje treba da imaš u glavi pre nego što sledeći put pokreneš novu kampanju:
(prva tri kvartala)
(novembar najskuplji)
(za marže 50% i veće)
Medijani za Srbiju i region u 2026, agregat Q4 internih podataka i Triple Whale benchmark izveštaja.
CPC: €0,12 – €0,55, zavisno od kategorije i kvaliteta kreative. CPA: €4 – €25 za prosečnu vrednost porudžbine između €30 i €80. Minimalan mesečni budžet ispod kojeg Meta algoritam ne stigne da izađe iz faze učenja: €600 – €900.
Ovi brojevi su medijani, ne maksimumi i ne minimumi. Brendovi koji rade dobro upadaju u donji deo opsega. Brendovi koji troše bez sistema upadaju u gornji — i obično ne znaju zašto. Razlika između ta dva nije veličina budžeta. Razlika je struktura aukcije u kojoj se nalaze.
Pet faktora koji zaista određuju cenu
Meta ne određuje cenu. Cenu određuje aukcija — i ti si samo jedan učesnik. Svaki put kad neko otvori Instagram i počne da skroluje, u pozadini se za tu jednu impresiju nadmeće desetine oglašivača. Ko će je dobiti? Onaj čija kombinacija tri stvari — ponuda, kvalitet kreative i očekivana akcija korisnika — Meti vredi najviše. Ne onaj ko najviše plati.
Razumevanje ovih pet faktora je razlog zašto neki brendovi rade ROAS od 4x sa istom kategorijom i istim budžetom kao konkurent koji je na 1,8x:
Procenti su agregat Q4 testova i industrijskih izveštaja (Sovran Motion Creative Analysis 2026, AppsFlyer 2025). Težina se menja od brenda do brenda — kod novih naloga merenje nosi više, kod zrelih kreativa pomera više.
Konkurencija na aukciji
Beauty u martu — umerena konkurencija. Beauty u novembru — ratno stanje. Najveći pojedinačni faktor cene koji ne kontrolišeš direktno. Ali kontrolišeš da li ulaziš u skuplji deo godine sa zrelom ili nezrelom kreativom.
Kvalitet kreative
CTR, snaga prvih tri sekundi, sposobnost da zaustaviš skrol. Ovo je deo aukcije gde imaš polugu koja se kompostuje. Bolja kreativa donosi veći CTR. Veći CTR donosi niži CPC. Niži CPC Meta nagrađuje sa jeftinijim CPM-om. Sistem se sam pojačava.
Relevantnost publike
U 2026. široko targetiranje uz jak signal najčešće pobeđuje detaljno targetiranje iz 2019. Algoritam je u proteklih osamnaest meseci postao toliko dobar u pronalaženju kupaca da rešetka kojom prosejava nije više demografija. To je kvalitet samog oglasa.
Kvalitet signala merenja
Samo Pixel u 2026. je kao da voziš zatvorenih očiju. Bez Conversions API-ja postavljenog server-side, nakon iOS 17.4 dobijaš 50–65% stvarnog signala. Algoritam optimizuje na lošije podatke, optimizuje na pogrešne ljude, CPA raste 25–40%. Vidi se tek u kohorti tridesetak dana kasnije.
Sezonsko poklapanje
Period u kome treniraš ne-evergreen kreativu i u kome skaliraš. Brendovi koji testiraju u julu (kada je CPM 0,90x godišnjeg proseka) skaliraju u novembru sa proverenom kreativom. Brendovi koji testiraju u oktobru se peku.
Najvažnija stvar koju treba da razumeš: kreativa danas radi posao koji je targetiranje radilo do 2022. Istraživanje na 550.000+ oglasa pokazuje da samo 5–8% kreativa zaista postaje pobednici, dok ~50% nikad ne dobije značajan budžet (Sovran / Motion, 2026). Brend koji testira tri kreative mesečno gotovo sigurno gubi novac u odnosu na onaj koji testira petnaest.
Realni benchmarci po Ecommerce kategorijama
Brojevi koji slede agregat su Meta Ads Manager izveštaja, Triple Whale baze (35.000+ naloga) i internih Q4 podataka iz portfolija domaćih i regionalnih brendova. Konvertovano u evre.
| Kategorija | CPM (€) | CPC (€) | Median ROAS | CTR |
|---|---|---|---|---|
| Moda i odeća | 3,80 – 6,20 | 0,18 – 0,45 | 2,8x | 2,84% |
| Beauty i zdravlje | 5,50 – 9,80 | 0,30 – 0,75 | 2,1x | 1,90% |
| Dom i dekoracija | 3,20 – 5,80 | 0,22 – 0,50 | 3,1x | 2,92% |
| Hrana i suplementi | 2,90 – 4,80 | 0,15 – 0,35 | 2,6x | 1,95% |
| Elektronika i gedžeti | 3,60 – 6,40 | 0,25 – 0,60 | 2,3x | 1,75% |
| Proizvodi za ljubimce | 4,10 – 7,20 | 0,28 – 0,55 | 3,0x | 2,40% |
| Sport i rekreacija | 3,40 – 5,90 | 0,20 – 0,48 | 2,9x | 2,30% |
Tri stvari sa ovim brojevima, redom:
Lociraj svoj red. Ako si beauty brend i CPM ti je €11 — automatski znaš da je problem ili kreativa ili targetiranje, jer si izvan opsega. Bez ove tabele bi godinu dana plaćao 30% više nego što treba zbog greške koja se rešava za nedelju dana.
Ne poredi se sa američkim ili britanskim podacima. Globalni medijan CPM u januaru 2026. bio je $15,74 (SuperAds, 2026) — to je četiri puta više od Srbije. Brend koji se poredi sa američkim benchmark-ima zvuči sebi kao genije, a u stvari samo živi u jeftinijoj aukciji.
Posmatraj medijan, ne maksimum. Top 10% kampanja u svakoj kategoriji ima CPM koji je 50–60% niži od medijana. To je tvoj cilj, ne prosek.
Facebook vs Instagram, Feed vs Reels
Pitanje koje dobijamo skoro svake nedelje: “Da li da ugasim Facebook i prebacim sve na Instagram?” Odgovor je gotovo uvek ne, ali iz razloga koji nije onaj kojeg ljudi misle. Razlika u performansi između ova dva mesta prikazivanja nije pitanje publike. Pitanje je za koju fazu putovanja kupca je svako mesto optimalno.
| Mesto prikazivanja | CPM (€) | CPC (€) | Najbolje za |
|---|---|---|---|
| Facebook Feed | 4,20 – 6,80 | 0,30 – 0,55 | Konverzije, retargeting, publika 35+ |
| Instagram Feed | 4,80 – 7,40 | 0,38 – 0,72 | Otkrivanje brenda, vizuelne kategorije |
| Instagram Reels | 2,90 – 4,60 | 0,18 – 0,38 | Vrh levka, novi kupci, video kreativa |
| Instagram Stories | 3,40 – 5,20 | 0,22 – 0,42 | Direktna akcija, sredina levka, mobilno |
| Facebook Marketplace | 2,40 – 4,10 | 0,15 – 0,32 | Lokalni brendovi, vrednost porudžbine ispod €50 |
Najveća zabluda koju vidimo: brendovi misle Reels znači jeftinije, znači bolje. Tačno je da Reels ima u proseku 26% niži CPC od Feed-a (Digital Applied, 2026). Ali konverzija je suprotna priča. Feed ima 30–40% bolju stopu konverzije — korisnik na Feed-u ima viši kupovni intent. Sa Reels-a dolaze, sa Feed-a se konvertuju.
Sezonski indeks: zašto Q4 košta dva puta više
Ovo je sekcija koju većina vlasnika preskoči — i najskuplje plati. Globalni medijan CPM-a je u novembru 2025. dostigao $25,22, najviše u celoj godini, a u januaru 2026. pao na $15,74 — pad od 38% za samo dva meseca (SuperAds, 2026). To nije anomalija. To je predvidljiv ciklus koji se ponavlja svake godine.
| Period | Indeks CPM-a | Šta to znači za tebe |
|---|---|---|
| Januar – februar | 0,85x | Najjeftinije. Ulaz za testove novih kreativa i publika. |
| Mart – april | 0,95x | Skaliraš pobednike, pripremaš prolećnu kolekciju. |
| Maj – jun | 1,05x | Stabilno. Fokus na životnu vrednost kupca i zadržavanje. |
| Jul – avgust | 0,90x | Drugi prozor za testiranje. Idealno za pripremu Q4 kreativa. |
| Septembar – oktobar | 1,15x | Pripremaš Black Friday kreativu sad, ne u novembru. |
| Black Friday nedelja | 2,2x – 3,0x | Ne pokrećeš novu kampanju — skaliraš proverene. |
| Decembar | 1,40x | Kupci u poslednji čas, retargeting na bazu posetilaca. |
Praktična posledica je teža nego što izgleda. Brendovi koji čekaju oktobar da bi “testirali šta radi za Black Friday” ulaze u najskuplji deo godine sa najnezrelijom kreativom. Q4 potrošnja skače dva do tri puta. Njihova kreativa nije proverena. CPA raste 70–100%. Onda krive Metu.
Q4 standardni protokol: testovi za Black Friday kreću u julu i avgustu, kada je CPM 0,90x godišnjeg proseka. Do oktobra imaš pet do osam proverenih kreativa i znaš tačno koji signal publike Meta voli kod tvog brenda. U novembru ne otkrivaš — skaliraš.
Black Friday ti je za četiri meseca?
Ako tvoj plan za Q4 još uvek ne postoji ili počinje sa “čim dođe oktobar, pojačaćemo budžet” — gubiš najveći prozor godine. Pošalji link na shop, mi pošaljemo dokument sa konkretnim koracima do novembra. Tri radna dana.
Pošalji upitStudija slučaja: smanjenje CPM-a od 41% za šest nedelja
Brend X je dolazio kod nas sa stabilnih €18.000 mesečne potrošnje, ROAS-om od 1,9x i CPA-om od €19,40 na prosečnoj vrednosti porudžbine od €42. Nisu gubili novac. Ali nisu ni zarađivali ozbiljno — neto marža nakon svih troškova bila je oko 11%.
Dijagnostika je locirala tri stvari koje su radile zajedno:
→ CPM €8,30 — 35% iznad medijana za beauty u regionu
→ Dva kreativna koncepta u rotaciji već 11 nedelja (umor kreative)
→ Samo Pixel, bez Conversions API-ja — Meta dobijala oko 60% stvarnog signala
Šta je urađeno u prvih šest nedelja: postavljen Conversions API server-side, povezan sa Shopify-jem. Razbijena struktura sa četiri ad set-a na Advantage+ Shopping sa tri signala publike. Lansirano 14 novih kreativa u tri koncepta (UGC, priča osnivača, demo proizvoda). Od 14 kreativa — četiri su postale pobednici.
Rezultati nisu reprezentativni za sve klijente — pokazuju šta je moguće kad se istovremeno reše merenje, kreativa i struktura kampanja. Brend X je anonimizovan iz ugovornih razloga.
Tri greške koje veštački podižu cenu
Kad CPM raste, prvi instinkt većine vlasnika je: “Tržište je skupo, treba mi veći budžet.” U oko 80% slučajeva to nije tačno. Evo tri uzroka koja vidimo iznova kod brendova koji nas zovu:
Premalo kreativa u rotaciji
Manje od pet aktivnih kreativa po ad set-u, bez novih u poslednjih 14 dana. Frekvencija raste preko 3,5. CTR pada. Meta penalizuje isporuku. CPM raste — i to nije aukcija. To je kazna.
Samo Pixel u 2026.
Bez Conversions API-ja postavljenog server-side, nakon iOS 17.4 Meta dobija 50–65% stvarnog signala. Algoritam optimizuje na lošije podatke, optimizuje na pogrešne ljude, CPA raste 25–40%. Ovo se ne vidi odmah — vidi se u kohorti tridesetak dana kasnije.
Razbijen budžet na previše ad set-ova
Pet ad set-ova sa po €10 dnevno znači da nijedan ne dobija dovoljno konverzija da izađe iz faze učenja (Meti treba oko 50 nedeljno). Svaki ad set je u stalnom učenju. Ukupna potrošnja je “kažnjena” jer optimizacija nikad ne stiže do tačke u kojoj počinje da radi.
Pristup koji radi vs pristup koji ne radi
- 5 ad set-ova × €10 dnevno
- 3 kreative u rotaciji od juna
- Samo Pixel, bez Conversions API-ja
- Detaljno targetiranje iz 2019.
- Q4 testovi u oktobru
- CPM se posmatra bez konteksta
- 1–2 ad set-a × €40–€80 dnevno
- 3 nove kreative svake nedelje
- Conversions API server-side, povezan sa Shopify-jem
- Široka publika + jak signal, Advantage+
- Q4 testovi u julu i avgustu
- CPM se posmatra naspram kategorije i indeksa
Šta da uradiš odmah
- Otvori Ads Manager i izvuci CPM, CPC i ROAS za poslednjih 30 dana. Ako ne znaš da li su brojevi dobri — vrati se na Tabelu 1, lociraj svoju kategoriju, poredi se sa medijanom.
- Proveri status Conversions API-ja. Events Manager → tvoj pixel → Settings → Conversions API. Ako ne vidiš “Server” kao izvor događaja, ovo je najveće pojedinačno poboljšanje koje možeš da uradiš za nedelju dana.
- Prebroj koliko ti je kreativa aktivno u rotaciji. Manje od pet? Postavi sebi cilj: pet novih do kraja meseca, u dva različita koncepta. Ne tražiš savršenstvo — tražiš raznovrsnost.
- Pogledaj kalendar. Ako Black Friday počinje za manje od četiri meseca, a još uvek nemaš kreativni plan i testni budžet za sezonu — počni juče. Q4 ne čeka.
- Postavi ROAS i CPA targete na osnovu marže, ne osećaja. Ako su ti nabavna cena i logistika 60% vrednosti porudžbine, prag profitabilnosti je ROAS od 2,5x kao minimum. Ako ne praviš ovaj račun pre nego što kreneš — ne znaš da li dobijaš ili gubiš.
Često postavljana pitanja
Koliki je minimalni budžet za Facebook reklame da se isplate u Srbiji?
Minimum koji preporučujemo je €600–€900 mesečno (oko 70.000–110.000 dinara). Ispod toga Meta algoritam ne dobija dovoljno signala konverzije da izađe iz faze učenja, pa se novac troši na neoptimizovanu isporuku. Jedan dobro postavljen ad set sa pristojnim budžetom uvek pobeđuje pet izgladnelih.
Šta je dobar ROAS za Ecommerce u Srbiji u 2026?
Zavisi od marže. Ako ti je neto marža nakon nabavne cene i logistike 50% i veća, zdrav ROAS je 2,5x–3,5x. Ako ti je marža 30–40%, treba ti 3,5x–5x da bi reklame bile profitabilne. ROAS bez konteksta marže je marketinška metrika — ne biznis metrika.
Da li Instagram Reels zaista daje bolji rezultat od Feed-a?
Reels ima u proseku 26% niži CPC i odličan je za prvi kontakt sa kupcem. Ali Feed ima 30–40% bolju stopu konverzije. Optimalna strategija je kombinacija: Reels i Stories za nove kupce, Feed za retargeting i konverzije. Gašenje Feed-a u potpunosti je gotovo uvek greška.
Zašto mi je CPM porastao iako nisam ništa menjao u kampanji?
Tri najčešća razloga: (1) umor kreative — frekvencija je prešla 3,5 i Meta penalizuje isporuku; (2) ulazi se u skuplji deo godine (vidi sezonski indeks); (3) konkurencija se pojačala u tvojoj kategoriji. Prva dva su pod tvojom kontrolom. Treći se rešava boljom kreativom, ne većim budžetom.
Da li mi je bolje da agencija vodi reklame ili da to radim sam?
Pošten odgovor: zavisi od potrošnje i tvog vremena. Ispod €1.500 mesečne potrošnje, agencijska naknada najčešće nema smisla — možeš da naučiš osnove. Iznad €3.000–€5.000 mesečno, kompleksnost (Conversions API, Advantage+, kreativno testiranje, sezonska strategija) brzo prelazi prag gde tvoje vreme vredi više od naknade. Realni povraćaj agencije se vidi tamo gde infrastruktura počinje da nosi težinu.
CPM nije problem. Problem je odluka koju donosiš na osnovu CPM-a koji ne razumeš.
Skaliraš ozbiljno? Q4 radi samo Ecommerce.
Q4 je specijalizovan isključivo za DTC Ecommerce performance marketing. Preko 800 optimizovanih kampanja u 2024, dvanaest ljudi u timu, klijenti od €5.000 do €500.000 mesečne potrošnje. Ako razmišljaš o profitabilnom skaliranju i tražiš partnera koji vidi tvoje brojke isto tako duboko kao ti — razgovarajmo.
Zakaži konsultacije
