Skip to main content
Benchmarks

Koliko koštaju Facebook & Instagram reklame u Srbiji u 2026: realni brojevi za Ecommerce

Benchmarks

Koliko koštaju Facebook & Instagram reklame u Srbiji u 2026: realni brojevi za Ecommerce

CPM, CPC, CPA i ROAS po Ecommerce kategorijama, sezonska kretanja kroz godinu i pet faktora koji zaista određuju šta plaćaš na Meta aukciji — bez američkih benchmark-a koji nemaju veze sa našim tržištem.

Q4 Performance Team · April 2026 · 13 min čitanja

Vlasnik beauty brenda u Beogradu je prošle nedelje seo na razgovor sa rečenicom: “Plaćam Meta reklame dve godine, mesečni budžet 3.000 evra. Iskreno — nemam pojma da li je moj CPM dobar ili katastrofa.” Nije izolovan slučaj. 72% brendova sa kojima radimo u prvom razgovoru ne ume da kaže koliki im je CPM, ni kakav bi trebao da bude.

To nije greška vlasnika. To je posledica toga što benchmark za našu Meta aukciju skoro niko ne objavljuje. Pa ljudi čitaju američke blogove gde piše “$15 CPM je odlično” — i misle da je 8€ ovde isto tako dobro. Nije.

CPM bez konteksta je metrika za sebe. CPM iznad medijana po tvojoj kategoriji, plus umor kreative, plus slab signal merenja — to je sistem koji košta 30–50% više nego što treba, ali čiji svaki sloj zasebno deluje “u redu”. Rizik se kompostuje kada nemaš okvir da ga vidiš.

Nije ti potreban manji CPM. Potreban ti je okvir koji ti kaže da li je tvoj CPM previsok za tvoju kategoriju.

U nastavku su svi brojevi za 2026 — CPM, CPC, CPA, ROAS po Ecommerce kategorijama, sezonski indeks kroz godinu, poređenje između Facebook-a i Instagram-a. I šta sve to konkretno znači za tvoj nalog.

Audit kampanja

Vidiš ovo u svom Ads Manager-u?

Ako gledaš svoj CPM i nemaš pojma da li je 3€ ili 8€ dobar broj za tvoju kategoriju — gledaš metriku bez okvira. Pošalji nam pristup nalogu. Trideset minuta, mi otvorimo Ads Manager i kažemo ti šta vidimo.

Bez prezentacije. Bez prodaje.

Zakaži audit kampanja

Brzi odgovor: brojevi koje moraš da znaš

Pre nego što uđemo u dijagnostiku, evo brojeva koje treba da imaš u glavi pre nego što sledeći put pokreneš novu kampanju:

€2,50–6,50
CPM van sezone
(prva tri kvartala)
€5–12
CPM tokom Q4
(novembar najskuplji)
2,5x–4,5x
Zdrav ROAS opseg
(za marže 50% i veće)

Medijani za Srbiju i region u 2026, agregat Q4 internih podataka i Triple Whale benchmark izveštaja.

CPC: €0,12 – €0,55, zavisno od kategorije i kvaliteta kreative. CPA: €4 – €25 za prosečnu vrednost porudžbine između €30 i €80. Minimalan mesečni budžet ispod kojeg Meta algoritam ne stigne da izađe iz faze učenja: €600 – €900.

Ovi brojevi su medijani, ne maksimumi i ne minimumi. Brendovi koji rade dobro upadaju u donji deo opsega. Brendovi koji troše bez sistema upadaju u gornji — i obično ne znaju zašto. Razlika između ta dva nije veličina budžeta. Razlika je struktura aukcije u kojoj se nalaze.

Pet faktora koji zaista određuju cenu

Meta ne određuje cenu. Cenu određuje aukcija — i ti si samo jedan učesnik. Svaki put kad neko otvori Instagram i počne da skroluje, u pozadini se za tu jednu impresiju nadmeće desetine oglašivača. Ko će je dobiti? Onaj čija kombinacija tri stvari — ponuda, kvalitet kreative i očekivana akcija korisnika — Meti vredi najviše. Ne onaj ko najviše plati.

Razumevanje ovih pet faktora je razlog zašto neki brendovi rade ROAS od 4x sa istom kategorijom i istim budžetom kao konkurent koji je na 1,8x:

Anatomija tvog CPM-a
Konkurencija na aukcijikoliko brendova lovi istu publiku
~35%
Kvalitet kreativeCTR, prvi tri sekunde, zaustavljanje skrola
~30%
Relevantnost publikeširina i kvalitet signala
~15%
Kvalitet signala merenjaPixel + Conversions API
~12%
Sezonsko poklapanjeQ4, Black Friday, prazničke navale
~8%

Procenti su agregat Q4 testova i industrijskih izveštaja (Sovran Motion Creative Analysis 2026, AppsFlyer 2025). Težina se menja od brenda do brenda — kod novih naloga merenje nosi više, kod zrelih kreativa pomera više.

Faktor01

Konkurencija na aukciji

Beauty u martu — umerena konkurencija. Beauty u novembru — ratno stanje. Najveći pojedinačni faktor cene koji ne kontrolišeš direktno. Ali kontrolišeš da li ulaziš u skuplji deo godine sa zrelom ili nezrelom kreativom.

Šta to znači u praksi: ne porediš svoj CPM iz juna sa CPM-om iz novembra. To nije ista metrika.
Faktor02

Kvalitet kreative

CTR, snaga prvih tri sekundi, sposobnost da zaustaviš skrol. Ovo je deo aukcije gde imaš polugu koja se kompostuje. Bolja kreativa donosi veći CTR. Veći CTR donosi niži CPC. Niži CPC Meta nagrađuje sa jeftinijim CPM-om. Sistem se sam pojačava.

Šta to znači u praksi: brend koji testira 15 kreativa mesečno gotovo sigurno ima jeftiniji CPM od brenda koji rotira ista tri koncepta od juna.
Faktor03

Relevantnost publike

U 2026. široko targetiranje uz jak signal najčešće pobeđuje detaljno targetiranje iz 2019. Algoritam je u proteklih osamnaest meseci postao toliko dobar u pronalaženju kupaca da rešetka kojom prosejava nije više demografija. To je kvalitet samog oglasa.

Faktor04

Kvalitet signala merenja

Samo Pixel u 2026. je kao da voziš zatvorenih očiju. Bez Conversions API-ja postavljenog server-side, nakon iOS 17.4 dobijaš 50–65% stvarnog signala. Algoritam optimizuje na lošije podatke, optimizuje na pogrešne ljude, CPA raste 25–40%. Vidi se tek u kohorti tridesetak dana kasnije.

Pravilo koje ovo drži: Conversions API nije napredna postavka. To je minimum infrastrukture za bilo kakvu ozbiljnu potrošnju.
Faktor05

Sezonsko poklapanje

Period u kome treniraš ne-evergreen kreativu i u kome skaliraš. Brendovi koji testiraju u julu (kada je CPM 0,90x godišnjeg proseka) skaliraju u novembru sa proverenom kreativom. Brendovi koji testiraju u oktobru se peku.

Najvažnija stvar koju treba da razumeš: kreativa danas radi posao koji je targetiranje radilo do 2022. Istraživanje na 550.000+ oglasa pokazuje da samo 5–8% kreativa zaista postaje pobednici, dok ~50% nikad ne dobije značajan budžet (Sovran / Motion, 2026). Brend koji testira tri kreative mesečno gotovo sigurno gubi novac u odnosu na onaj koji testira petnaest.

Realni benchmarci po Ecommerce kategorijama

Brojevi koji slede agregat su Meta Ads Manager izveštaja, Triple Whale baze (35.000+ naloga) i internih Q4 podataka iz portfolija domaćih i regionalnih brendova. Konvertovano u evre.

Tabela 1 — Meta benchmarci po Ecommerce kategorijama (Srbija/region, 2026)
KategorijaCPM (€)CPC (€)Median ROASCTR
Moda i odeća3,80 – 6,200,18 – 0,452,8x2,84%
Beauty i zdravlje5,50 – 9,800,30 – 0,752,1x1,90%
Dom i dekoracija3,20 – 5,800,22 – 0,503,1x2,92%
Hrana i suplementi2,90 – 4,800,15 – 0,352,6x1,95%
Elektronika i gedžeti3,60 – 6,400,25 – 0,602,3x1,75%
Proizvodi za ljubimce4,10 – 7,200,28 – 0,553,0x2,40%
Sport i rekreacija3,40 – 5,900,20 – 0,482,9x2,30%
Izvor: Triple Whale Benchmark Report Q1 2026, Lebesgue Industry Data 2026, Q4 interno portfolio. Realni rezultati zavise od kvaliteta kreative, prosečne vrednosti porudžbine i pripreme infrastrukture.

Tri stvari sa ovim brojevima, redom:

Lociraj svoj red. Ako si beauty brend i CPM ti je €11 — automatski znaš da je problem ili kreativa ili targetiranje, jer si izvan opsega. Bez ove tabele bi godinu dana plaćao 30% više nego što treba zbog greške koja se rešava za nedelju dana.

Ne poredi se sa američkim ili britanskim podacima. Globalni medijan CPM u januaru 2026. bio je $15,74 (SuperAds, 2026) — to je četiri puta više od Srbije. Brend koji se poredi sa američkim benchmark-ima zvuči sebi kao genije, a u stvari samo živi u jeftinijoj aukciji.

Posmatraj medijan, ne maksimum. Top 10% kampanja u svakoj kategoriji ima CPM koji je 50–60% niži od medijana. To je tvoj cilj, ne prosek.

Suština: benchmark nije plafon — to je donja granica. Ispod koje nema razloga da budeš ako ti sistem radi kako treba.

Facebook vs Instagram, Feed vs Reels

Pitanje koje dobijamo skoro svake nedelje: “Da li da ugasim Facebook i prebacim sve na Instagram?” Odgovor je gotovo uvek ne, ali iz razloga koji nije onaj kojeg ljudi misle. Razlika u performansi između ova dva mesta prikazivanja nije pitanje publike. Pitanje je za koju fazu putovanja kupca je svako mesto optimalno.

Tabela 2 — Mesta prikazivanja na Meti, opseg cena i namena (2026)
Mesto prikazivanjaCPM (€)CPC (€)Najbolje za
Facebook Feed4,20 – 6,800,30 – 0,55Konverzije, retargeting, publika 35+
Instagram Feed4,80 – 7,400,38 – 0,72Otkrivanje brenda, vizuelne kategorije
Instagram Reels2,90 – 4,600,18 – 0,38Vrh levka, novi kupci, video kreativa
Instagram Stories3,40 – 5,200,22 – 0,42Direktna akcija, sredina levka, mobilno
Facebook Marketplace2,40 – 4,100,15 – 0,32Lokalni brendovi, vrednost porudžbine ispod €50
Izvor: WebFX Meta Benchmarks 2026, Sovran Q1 2026, kalibrirano za region.

Najveća zabluda koju vidimo: brendovi misle Reels znači jeftinije, znači bolje. Tačno je da Reels ima u proseku 26% niži CPC od Feed-a (Digital Applied, 2026). Ali konverzija je suprotna priča. Feed ima 30–40% bolju stopu konverzije — korisnik na Feed-u ima viši kupovni intent. Sa Reels-a dolaze, sa Feed-a se konvertuju.

Šta to znači u praksi: ne biraš platformu, biraš slojeve. 60–70% budžeta na Reels i Stories za prvi kontakt sa kupcem, 25–30% na Feed za retargeting i konverzije, 5–10% za testove novih mesta (Threads, Marketplace).

Sezonski indeks: zašto Q4 košta dva puta više

Ovo je sekcija koju većina vlasnika preskoči — i najskuplje plati. Globalni medijan CPM-a je u novembru 2025. dostigao $25,22, najviše u celoj godini, a u januaru 2026. pao na $15,74 — pad od 38% za samo dva meseca (SuperAds, 2026). To nije anomalija. To je predvidljiv ciklus koji se ponavlja svake godine.

Tabela 3 — Sezonska kretanja CPM-a kroz godinu (Ecommerce, region)
PeriodIndeks CPM-aŠta to znači za tebe
Januar – februar0,85xNajjeftinije. Ulaz za testove novih kreativa i publika.
Mart – april0,95xSkaliraš pobednike, pripremaš prolećnu kolekciju.
Maj – jun1,05xStabilno. Fokus na životnu vrednost kupca i zadržavanje.
Jul – avgust0,90xDrugi prozor za testiranje. Idealno za pripremu Q4 kreativa.
Septembar – oktobar1,15xPripremaš Black Friday kreativu sad, ne u novembru.
Black Friday nedelja2,2x – 3,0xNe pokrećeš novu kampanju — skaliraš proverene.
Decembar1,40xKupci u poslednji čas, retargeting na bazu posetilaca.
Izvor: SuperAds 13-mesečno praćenje CPM-a (2025–2026), kalibrirano za manja evropska tržišta. Indeks 1,00 = godišnji prosek.

Praktična posledica je teža nego što izgleda. Brendovi koji čekaju oktobar da bi “testirali šta radi za Black Friday” ulaze u najskuplji deo godine sa najnezrelijom kreativom. Q4 potrošnja skače dva do tri puta. Njihova kreativa nije proverena. CPA raste 70–100%. Onda krive Metu.

Q4 standardni protokol: testovi za Black Friday kreću u julu i avgustu, kada je CPM 0,90x godišnjeg proseka. Do oktobra imaš pet do osam proverenih kreativa i znaš tačno koji signal publike Meta voli kod tvog brenda. U novembru ne otkrivaš — skaliraš.

Pravilo koje ovo drži: brendovi koji u Black Friday nedelji rade ROAS od 4x, kreativu testiraju u julu. Ne u novembru.
Priprema za Q4

Black Friday ti je za četiri meseca?

Ako tvoj plan za Q4 još uvek ne postoji ili počinje sa “čim dođe oktobar, pojačaćemo budžet” — gubiš najveći prozor godine. Pošalji link na shop, mi pošaljemo dokument sa konkretnim koracima do novembra. Tri radna dana.

Pošalji upit

Studija slučaja: smanjenje CPM-a od 41% za šest nedelja

Beauty i nega kože · Srbija · Anonimizovan brend
Polazna tačka: skupo, neoptimizovano, “funkcioniše”

Brend X je dolazio kod nas sa stabilnih €18.000 mesečne potrošnje, ROAS-om od 1,9x i CPA-om od €19,40 na prosečnoj vrednosti porudžbine od €42. Nisu gubili novac. Ali nisu ni zarađivali ozbiljno — neto marža nakon svih troškova bila je oko 11%.

Dijagnostika je locirala tri stvari koje su radile zajedno:

CPM €8,30 — 35% iznad medijana za beauty u regionu
Dva kreativna koncepta u rotaciji već 11 nedelja (umor kreative)
Samo Pixel, bez Conversions API-ja — Meta dobijala oko 60% stvarnog signala

Šta je urađeno u prvih šest nedelja: postavljen Conversions API server-side, povezan sa Shopify-jem. Razbijena struktura sa četiri ad set-a na Advantage+ Shopping sa tri signala publike. Lansirano 14 novih kreativa u tri koncepta (UGC, priča osnivača, demo proizvoda). Od 14 kreativa — četiri su postale pobednici.

−41%
CPM
3,4x
ROAS (sa 1,9x)
−38%
CPA
+27%
Mesečni prihod

Rezultati nisu reprezentativni za sve klijente — pokazuju šta je moguće kad se istovremeno reše merenje, kreativa i struktura kampanja. Brend X je anonimizovan iz ugovornih razloga.

Tri greške koje veštački podižu cenu

Kad CPM raste, prvi instinkt većine vlasnika je: “Tržište je skupo, treba mi veći budžet.” U oko 80% slučajeva to nije tačno. Evo tri uzroka koja vidimo iznova kod brendova koji nas zovu:

Greška01

Premalo kreativa u rotaciji

Manje od pet aktivnih kreativa po ad set-u, bez novih u poslednjih 14 dana. Frekvencija raste preko 3,5. CTR pada. Meta penalizuje isporuku. CPM raste — i to nije aukcija. To je kazna.

Šta to znači u praksi: minimum tri nove kreative svake nedelje u testnom budžetu (10–15% potrošnje).
Greška02

Samo Pixel u 2026.

Bez Conversions API-ja postavljenog server-side, nakon iOS 17.4 Meta dobija 50–65% stvarnog signala. Algoritam optimizuje na lošije podatke, optimizuje na pogrešne ljude, CPA raste 25–40%. Ovo se ne vidi odmah — vidi se u kohorti tridesetak dana kasnije.

Bitna napomena: Conversions API nije napredna postavka. To je higijena infrastrukture.
Greška03

Razbijen budžet na previše ad set-ova

Pet ad set-ova sa po €10 dnevno znači da nijedan ne dobija dovoljno konverzija da izađe iz faze učenja (Meti treba oko 50 nedeljno). Svaki ad set je u stalnom učenju. Ukupna potrošnja je “kažnjena” jer optimizacija nikad ne stiže do tačke u kojoj počinje da radi.

Pravilo koje ovo drži: jedan ili dva dobro hranjena ad set-a uvek pobeđuju pet izgladnelih.

Pristup koji radi vs pristup koji ne radi

Pogrešan pristup
  • 5 ad set-ova × €10 dnevno
  • 3 kreative u rotaciji od juna
  • Samo Pixel, bez Conversions API-ja
  • Detaljno targetiranje iz 2019.
  • Q4 testovi u oktobru
  • CPM se posmatra bez konteksta
Pristup koji drži
  • 1–2 ad set-a × €40–€80 dnevno
  • 3 nove kreative svake nedelje
  • Conversions API server-side, povezan sa Shopify-jem
  • Široka publika + jak signal, Advantage+
  • Q4 testovi u julu i avgustu
  • CPM se posmatra naspram kategorije i indeksa

Šta da uradiš odmah

  1. Otvori Ads Manager i izvuci CPM, CPC i ROAS za poslednjih 30 dana. Ako ne znaš da li su brojevi dobri — vrati se na Tabelu 1, lociraj svoju kategoriju, poredi se sa medijanom.
  2. Proveri status Conversions API-ja. Events Manager → tvoj pixel → Settings → Conversions API. Ako ne vidiš “Server” kao izvor događaja, ovo je najveće pojedinačno poboljšanje koje možeš da uradiš za nedelju dana.
  3. Prebroj koliko ti je kreativa aktivno u rotaciji. Manje od pet? Postavi sebi cilj: pet novih do kraja meseca, u dva različita koncepta. Ne tražiš savršenstvo — tražiš raznovrsnost.
  4. Pogledaj kalendar. Ako Black Friday počinje za manje od četiri meseca, a još uvek nemaš kreativni plan i testni budžet za sezonu — počni juče. Q4 ne čeka.
  5. Postavi ROAS i CPA targete na osnovu marže, ne osećaja. Ako su ti nabavna cena i logistika 60% vrednosti porudžbine, prag profitabilnosti je ROAS od 2,5x kao minimum. Ako ne praviš ovaj račun pre nego što kreneš — ne znaš da li dobijaš ili gubiš.

Često postavljana pitanja

Koliki je minimalni budžet za Facebook reklame da se isplate u Srbiji?

Minimum koji preporučujemo je €600–€900 mesečno (oko 70.000–110.000 dinara). Ispod toga Meta algoritam ne dobija dovoljno signala konverzije da izađe iz faze učenja, pa se novac troši na neoptimizovanu isporuku. Jedan dobro postavljen ad set sa pristojnim budžetom uvek pobeđuje pet izgladnelih.

Šta je dobar ROAS za Ecommerce u Srbiji u 2026?

Zavisi od marže. Ako ti je neto marža nakon nabavne cene i logistike 50% i veća, zdrav ROAS je 2,5x–3,5x. Ako ti je marža 30–40%, treba ti 3,5x–5x da bi reklame bile profitabilne. ROAS bez konteksta marže je marketinška metrika — ne biznis metrika.

Da li Instagram Reels zaista daje bolji rezultat od Feed-a?

Reels ima u proseku 26% niži CPC i odličan je za prvi kontakt sa kupcem. Ali Feed ima 30–40% bolju stopu konverzije. Optimalna strategija je kombinacija: Reels i Stories za nove kupce, Feed za retargeting i konverzije. Gašenje Feed-a u potpunosti je gotovo uvek greška.

Zašto mi je CPM porastao iako nisam ništa menjao u kampanji?

Tri najčešća razloga: (1) umor kreative — frekvencija je prešla 3,5 i Meta penalizuje isporuku; (2) ulazi se u skuplji deo godine (vidi sezonski indeks); (3) konkurencija se pojačala u tvojoj kategoriji. Prva dva su pod tvojom kontrolom. Treći se rešava boljom kreativom, ne većim budžetom.

Da li mi je bolje da agencija vodi reklame ili da to radim sam?

Pošten odgovor: zavisi od potrošnje i tvog vremena. Ispod €1.500 mesečne potrošnje, agencijska naknada najčešće nema smisla — možeš da naučiš osnove. Iznad €3.000–€5.000 mesečno, kompleksnost (Conversions API, Advantage+, kreativno testiranje, sezonska strategija) brzo prelazi prag gde tvoje vreme vredi više od naknade. Realni povraćaj agencije se vidi tamo gde infrastruktura počinje da nosi težinu.

CPM nije problem. Problem je odluka koju donosiš na osnovu CPM-a koji ne razumeš.

Razgovarajmo

Skaliraš ozbiljno? Q4 radi samo Ecommerce.

Q4 je specijalizovan isključivo za DTC Ecommerce performance marketing. Preko 800 optimizovanih kampanja u 2024, dvanaest ljudi u timu, klijenti od €5.000 do €500.000 mesečne potrošnje. Ako razmišljaš o profitabilnom skaliranju i tražiš partnera koji vidi tvoje brojke isto tako duboko kao ti — razgovarajmo.

Zakaži konsultacije
Q4
Q4 Performance Team
DTC Ecommerce performance marketing

Dvanaest ljudi, preko 800 optimizovanih kampanja u 2024, mesečni budžeti od €5.000 do €500.000 za Ecommerce brendove u Srbiji i regionu. Specijalizacija: Meta, Google i TikTok reklame, Klaviyo email, optimizacija konverzija i postavka merenja.